Aż 2,5 miliona Polaków żyje w ubóstwie
28 listopada, 2024Przewodniczący ZZTI wziął udział w audycji ,,Ludzie i Pieniądze” w Radio Gdańsk. W rozmowie prowadzonej przez Redaktor Iwonę Wysocką wzięli udział również Błażej Konkol, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz Rafał Dadej, prezes firmy Ramoco Consultants. Lukas Liedtke wystąpił w audycji by przedstawić pracowniczy punkt widzenia, na omawiane kwestie.
Głównym tematem rozmowy były zatrważające dane dot. ubóstwa w Polsce. Według danych GUS w ciągu roku przybyło aż 800 tys. osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Z 2,5 miliona osób żyjących w ubóstwie niemal pół miliona to dzieci. W odpowiedzi na pytanie redaktor Wysockiej o przyczyny drastycznego wzrostu tego zjawiska, Liedtke diagnozował, że głównymi przyczynami ubóstwa są niewystarczająca waloryzacja świadczeń społecznych, oraz progów uprawniających do ich otrzymania, które nie zostały dostosowane do rosnącej inflacji, oraz drastyczny wzrost kosztów utrzymania. W ciągu ostatnich dwóch lat, inflacja osiągnęła poziom 14,4% w 2022 roku i 11,4% w 2023 roku, co znacznie zmniejszyło siłę nabywczą świadczeń. Jego zdaniem, chociaż w Polsce bezrobocie jest na stosunkowo niskim poziomie (4,9% w kraju i 4,5% w województwie pomorskim), w niektórych powiatach sytuacja wygląda bardzo źle – zwłaszcza w powiatach lęborskim, człuchowskim, nodoworskim i malborskim, gdzie bezrobocie w okresach zimowych osiąga wartość dwucyfrową, a brak prac sezonowych pogłębia problem.
W odniesieniu do tego, Liedtke zaznaczył, że gminach powiatów malborskiego i nowodworskiego, jedną z przyczyn problemu jest niekończący się remont mostu na Wiśle, który uniemożliwia łatwy dojazd do strefy ekonomicznej w Tczewie. W wyniku trwającego od lat remontu wiele osób w okolicznych gminach nie jest w stanie dojechać do pracy. Wskazał, że jednocześnie firmy w tczewskiej strefie ekonomicznej borykają się z trudnościami w pozyskiwaniu pracowników, a niektóre przedsiębiorstwa już zaczęły ściągać pracowników z Indii czy Bangladeszu, szukając alternatywnych źródeł kadry.
Pozostali rozmówcy podzielili się swoimi obserwacjami na temat rosnącego ubóstwa w Polsce. Zgadzali się z diagnozą Lukasa Liedtke, że jednym z kluczowych problemów jest niedostateczne wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, a także brak inwestycji w infrastrukturę, szczególnie w regionach wiejskich. Wskazywali na konieczność poprawy waloryzacji świadczeń społecznych, a także podkreślali, że w niektórych miejscach, takich jak gminy powiatu malborskiego i nowodworskiego problem komunikacyjny znacząco ogranicza szanse na znalezienie pracy. Ponadto eksperci zaznaczyli, że inflacja i wzrost kosztów utrzymania w sposób szczególny dotykają osoby z najniższymi dochodami, zmniejszając ich siłę nabywczą.
W kontekście wolnej Wigilii, Lukas Liedtke wyraził zadowolenie z wprowadzenia dnia wolnego 24 grudnia w przyszłym roku. Zauważył, że w Polsce pracownicy należą do jednych z najbardziej zapracowanych w Europie, a efektywność pracy w Wigilię i tak jest zwykle niska. Dlatego wprowadzenie dnia wolnego będzie korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla ich rodzin, umożliwiając odpoczynek i spędzenie czasu z bliskimi. Dodał, że taki krok poprawi równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym.
Audycja ujawniała złożoność problemów społecznych i ekonomicznych, szczególnie w mniejszych miastach i regionach, gdzie brak dostępu do pracy, rosnące koszty życia oraz wykluczenie komunikacyjne pogłębiają ubóstwo.
Całej audycji można wysłuchać pod adresem: https://radiogdansk.pl/…/uploads/2024/11/lip_28112024.mp3